З питанням розрахунку вартості ручної вишивки бісером до нас звернулась підписниця в TikTok. Це питання викликало обговорення в колективі, оскільки майже всі в ARHIBIS вишивають, хтось має постійну справу з розрахунком економічних показників, хтось має за плечами економічну освіту і дивиться на ціну за роботу вишивки бісером, як на економічну категорію з чітко визначеною формулою.

Все, що далі викладено в статті - не є єдино вірним рішенням та способом розрахунку, а лише думкою автора статті на цю тему (зі значним впливом колективу).

Головне, що хотілось би зазначити: будь-яка ручна праця (вишивка, в’язання, плетіння прикрас і т.д.) і вироби, що створені цією ручною працею, повинні гідно оплачуватись. Цінуйте власну працю та власний час!

Відповідь на постійне питання “Чому так дорого?”, яке можна побачити в соцмережах під постами майстринь, має стільки різних аспектів, які потрібно враховувати, але подивимось поки тільки на один: штучна ручна робота не може коштувати, як продукт масмаркету. Зниження ціни товарів масмаркету досягається в основному за рахунок автоматизації та ефекту масштабу виробництва, що неможливо досягти створюючи едину унікальну роботу.

Повернемось до вартості вишивки бісером. З точки зору економіки формула розрахунку вишивки бісером:

Ціна на товар = собівартість+постійні витрати+змінні витрати+реклама+прибуток

Але десь тут більшість вишивальниць вирішить, що це надто складно і будуть далі ставити ціни на свої вироби “на око” або як у конкурентів. Проблема цього підходу в тому, що ви можете витрачати більше, ніж заробляєте, чи навіть не покривати витрати на матеріали і не помічати масштабу проблеми. Сподіваюсь до цього моменту, ви зрозуміли, що рахувати все ж потрібно.

Тому розглянемо формулу простіше: ціна = витрати+прибуток

Тут все легше - все, що ми витратили, додати те, що ми хочемо заробити. Але що ж ми витратили? Далі будемо розглядати розрахунок вартості вишивки бісером, але при певному зусиллі можна застосувати цей принцип до інших видів рукоділля.

Перша і найбільша наша категорія - це витрати.

  1. Першими в голову приходять матеріали - схема, бісер, голки, нитки, намистини та інші декоративні елементи - враховуємо повну вартість всіх матеріалів, що необхідні для вишивки конкретної роботи.

Зверніть увагу, якщо якийсь колір бісеру ви витягли із своїх запасів, то це теж витрати, просто ви заплатили за це раніше. Тому для своїх матеріалів треба вести облік: що є, скільки, ціна - щоб мати змогу порахувати вартість готової вишивки. Облік бісеру зручно вести в Довіднику кольорів бісеру Preciosa від Олесі Архірей.

Знову ж таки, якщо ви купили 10 грам бісеру, а використали 3, то у витрати треба порахувати вартість цих 3 грамів.

  1. Друга частина витрат не така очевидна, але дуже потрібна: лампа, п'яльця, органайзер та інші засоби, що прискорюють вам роботу. Тут трохи важче: все це значно полегшить вам процес вишивки, але його можна використовувати багато разів. Тому, у вартість готового виробу ми враховуємо лише частину вартості. Навіщо? Все з часом виходить з ладу, а з цих коштів ви зможете купити нове, коли старе вийде з ладу в найважливіший момент. Яку частину взяти? Тут треба подумати, скільки років в середньому може послугувати цей умовний органайзер і скільки робіт ви зможете вишити за допомогою нього. Ділимо вартість органайзера на кількість вишивальних проєктів і отримуємо суму, вона може бути зовсім крихітна, але її треба врахувати.
  2. Третя дуже важлива частина - трудові витрати. Тут важче: трудові витрати або зарплата - це не прибуток, це витрати. Ви витрачаєте свій час на створення вишивки, а могли б в цей час бути в офісі і отримувати зарплатню. Ваш час на роботу, ваш досвід і вміння - коштують грошей.

Давайте порахуємо приблизно вартість години роботи вишивальниці для декількох варіантів:

 

ЗП за місяць

10 000 грн

7100 (мінімальна зп з 01.01.2024)

8000 (мінімальна зп з 01.04.2024)

Середня кількість робочих днів у місяці - 21

461 грн/доба

338 грн/доба

380 грн/доба

8 год робочий день

59,5 грн/год

42,25 грн/год

47,5 грн/ год

 

Якщо вишивка зайняла у майстрині 40 годин, то 40*59,5= 2380 грн - це “заробітна плата” за вишивку цієї роботи.

З цього виходить, що окрім матеріалів треба рахувати ще витрати часу для кожного проекту, щоб знати як змінюється швидкість вишивки. Бо ціну треба назвати до того, як робота буде виконана.

Швидкість вишивки дуже індивідуальний показник, але його легко порахувати за формулою: кількість бісеринок в роботі / кількість годин роботи = скільки бісеринок вишивається за годину часу.

Тепер знаючи кількість бісеринок в роботі можемо порахувати приблизний час на вишивку, а маючи вартість години - свою “заробітну плату” за роботу.

Але швидкість може змінюватись від роботи до роботи і від майстрині до майстрині, ми ведемо статистику для своїх вишивальниць, тому радимо кожній майстрині вести таку для себе.

Швидкість вишивки може залежати від:

  • зашивки: повна чи часткова;
  • техніки вишивки: по нашим спостереження шов напівхрест значно швидший, ніж лінійні техніки (шов назад голку, стебловий шов, шов вприкріп);
  • тканини: чи блищить тканина, наскільки легко проколювати її голкою;
  • якості друку: чи треба для кожної позначки вдивлятися, який це колір чи ні;
  • кількості кольорів: чим більше кольорів, тим більша вірогідність заплутатись, потім випорювати і вишивати знову;
  • наявності страз і намистин у вишивці: пришити 1 стразу довше, ніж 1 бісеринку, особливо, якщо для цього треба змінити нитку на мононитку, щоб було охайніше;
  • необхідності робити гарну зворотню сторону: тут тільки думка автора статті, але для картини зворот не важливий, а ось у рушниках чи сорочках зворот повинен бути максимально ідеальним.

Ми підрахували, що у різних вишивальниць з різними техніками вишивки швидкість в різних роботах коливається від 169 бісеринок за годину до 322 бісеринок за годину.

Кожній майстрині необхідно мати таку статистику для себе, бо жодних середніх чисел тут не можна надати.

І це тільки трудові витрати на безпосередньо вишивку, але час на переписку з клієнтом, час на пошук матеріалів в магазинах та на сайтах, підбір бісеру зі своїх запасів - це теж витрати часу. Подивіться на це зі сторони альтернативної діяльності - в цей час ви могли б вишивати і заробляти.

4. Інші витрати: те, про що мало хто задумується вишиваючи вдома, але що частково теж треба враховувати в вартості товарів: комунальні платежі (бо куди ж вишивальниці без світла). А також податки, доставка, пакування.

І нарешті прибуток - це винагорода за вашу діяльність, за досвід і навички. Це може бути фіксована ціна, в яку ви оцінюєте свою роботу чи %. Це дуже індивідуальний показник, який кожна майстриня визначає для себе.

Складаємо пункти 1,2,3,4 та прибуток і отримуємо нашу ціну вишивки бісером.

Цю систему можна використовувати для розрахунку вартості вишитих картин, ікон чи рушників.

Наостанок, хочемо додати: цінуйте себе та роботи, які ви створюєте власними руками!