Для чого потрібен весільний рушник? Значення весільного рушника

 

Весільний рушник є важливим символом в традиціях весільного обряду. Він вважається потужним оберегом майбутнього подружнього життя, благословенням згори, своєрідною програмою життєвого шляху. Рушник символізує об’єднання наречених в одну сім’ю, щастя та благополуччя нової родини. Неможливо уявити традиційне українське весілля без рушника.

 

Скільки рушників має бути на весіллі?

 

За українськими традиціями починаючи від сватання, змовин та завершуючи рушником на столі молодих - можна нарахувати більше 40 рушників різноманітного призначення. Ще у 20 столітті дослідники нараховували як мінімум 20 рушників.

Зараз основними є 5 весільних рушників: під ноги, на який стають наречені, під коровай, 2 рушники на ікони для вінчання та союзний рушник для перев'язування рук молодим.

 

Види весільних рушників, їхні розміри та використання

 

Найважливіший рушник на весіллі – той, який стелять під ноги молодим. Він символізує життєвий шлях молодого подружжя, а візерунки на рушнику символізують побажання для подружнього життя молодої пари – щастя, багатства, вірності, любові. Цей рушник зберігається родиною протягом усього життя, його ніде не використовують і не передають у спадок.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника під ноги

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника під ноги

Другий рушник на весіллі – коровайний - кладуть під коровай. З цим рушником батьки зустрічають молодих та підносять їм коровай. Ще два рушники – божники - потрібні на жіночу та чоловічу вінчальні ікони. П’ятий весільний рушник – союзний - використовується у обряді зв’язування рук наречених. Він символізує єднання молодят, єдність їхніх доль, життів, створення міцного подружнього союзу.

Розміри весільних рушників можуть варіюватися від малих до великих, це залежить від особистих вподобань молодят та призначення рушників.

  • Маленькі рушники:

Маленькі весільні рушники використовуються для перев’язування рук нареченим і можуть бути довжиною 120-150 см і шириною 20-30 см. За бажанням молодих рушники такого розміру можна також використовувати на вінчальні ікони або під коровай.

  • Середні рушники:

Середні весільні рушники можуть бути трішки більшими, довжиною 140-220 см, шириною 20-35 см. Вони можуть бути використані як коровайні або іконні рушники.

  • Великі рушники:

Великі весільні рушники можуть бути значно більшими, 190-250 см у довжину і 30-50 см у ширину. Вони використовуються, здебільшого, під ноги нареченим у РАГСІ або на вінчанні. Їх також можна використати, за бажанням, на ікони на вінчанні або під коровай.

Фото трьох весільних рушників по розмірах

Фото трьох весільних рушників по розмірах

Розмір весільного рушника визначається конкретними потребами весільної церемонії або традиціями, яких дотримуються молодята.

 

Хто купує весільні рушники та як їх обрати? Чи можна брати чужі весільні рушники?

 

Найчастіше весільні рушники купують батьки або хрещені батьки молодих, вони можуть придбати весільний рушник у якості подарунка. Іноді весільний рушник може бути подарунком від родичів, бабусь, дідусів або друзів молодят. Молодята також можуть самостійно купити весільні рушники. Деякі пари обирають цей спосіб, оскільки хочуть самі контролювати деталі свого весілля та обирати аксесуари. У кожної пари та родини можуть бути власні традиції і підходи до цього питання.

Весільні рушники не можна брати на прокат чи позичати у знайомих, бо не можна брати долю на прокат. Не можна брати навіть рушник батьків на власне весілля. У випадку щасливого шлюбу батьків можна взяти лише орнамент їхнього рушника, щоб вишити на своєму.

Весільний рушник має бути на білому полотні — це символ чистого, щирого подружнього життя, нового початку. Краї рушника вишиваються, але центр має залишатися білим. Це символізує чисте, світле майбутнє і Боже благословення, адже на вишивку (вона є оберіг) ставати не можна.

Про те, як правильно вибрати весільний рушник, ви можете дізнатися, переглянувши наше відео:

Якщо ви шукаєте, де можна купити весільний рушник, то ви можете придбати у нашому магазині набір для вишивки бісером весільного рушника під ноги, на ікони, під коровай чи для перев’язування рук та самостійно вишити рушник на весілля своїми руками.

 

Хто має вишивати весільний рушник? Коли краще починати вишивку?

 

Вишивати весільний рушник має майбутня наречена. Якщо ж наречена не має змоги сама вишити рушник, допускається його виготовлення рідною або хрещеною матір’ю. У деяких випадках молодята можуть звернутися до професійних вишивальниць.

Вишивку слід розпочинати у четвер – це чоловічий день – оскільки першою шилася чоловіча половина рушника. Вишиваючи свою половину, наречена помічала її, аби не переплутати і не стати при укладанні шлюбу на чоловічу. Вважалося, що у такому випадку переплутається сімейне життя і ролі в ньому.

 

Чи можна вишивати весільний рушник бісером?

 

Традиційні весільні рушники є невід’ємним атрибутом на святі молодят. Зараз ми маємо багатий вибір матеріалів для створення оригінального та індивідуального виробу. Наші бабусі та прабабусі не мали змоги дістати інколи навіть кольорові нитки, тож їх фарбували власноруч або ж навіть шили білим по білому. Ми сьогодні маємо можливість урізноманітнити такий виріб як весільний рушник вишивкою бісером. Від цього він не стане не традиційним, а лише набуде яскравіших та оригінальних рис. Тож, вишивати весільний рушник бісером можна. Головне - дотримуватися чітких правил і прикмет у вишивці та позитивного настрою під час роботи над вашим рушником і отримаєте неповторну річ та стильний оберіг для подружнього життя.

 

Що вишивають на весільних рушниках?

 

На весільних рушниках вишивайте те, що більше припаде Вам до душі! Комусь близький традиційний геометричний орнамент без написів, комусь – більш сучасний стиль брокар, який містить у собі яскраві відтінки, тематику пишних квітів, птахів, а є і новітні патріотичні варіанти в синьо-жовтих тонах і навіть з тризубом, і можна ще посперечатися, що з’явилося першим, адже тризуб присутній ще в обрядовій вишивці древніх слов’ян.

Фото набору для вишивки бісером рушника з тризубом

Фото набору для вишивки бісером рушника з тризубом

Обирайте свій варіант, який найбільше подобається, адже, коли будете вишивати рушник, вкладете найпозитивніші емоції, які забезпечать йому правильну енергетику.

На весільних рушниках часто пишуть слова благословення, які хочуть побажати молодим у майбутньому подружньому житті: любові та вірності, на щастя, на долю, вічного кохання та злагоди. На рушниках під коровай зазвичай пишуть «Хліб і сіль».

 

Що означає вишивка на весільних рушниках? Символіка весільних рушників

 

Що означають рослини на весільному рушнику?

 

  • Калина

Калина – це дерево українського роду. Її пов’язують з народженням Всесвіту. Також калина означає жіночий початок, красу та здоров’я. Калина часто асоціюється із плодючістю та родючістю землі, її зображують на коровайних рушниках. Висока врожайність калини символізує родинне благополуччя та плідність у парі. Вірять також, що калина може захищати від злих сил та негативних впливів, тому її також можна сприймати як оберіг для весільної пари.

  • Дуб

Дуб є уособленням чоловічої сили. В давнину – символ бога Перуна. Жолуді символізують продовження роду.

Часто дуб і калина поєднуються у красивому візерунку на весільних рушниках під ноги чи на ікони, символізуючи створення нової сім’ї, панування рівноваги чоловічої та жіночої енергії, здоров’я, силу та продовження роду. Це символ вічної краси та сили одночасно.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з калиною та дубом

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з калиною та дубом

  • Виноград

Виноград - символ таїнства створення нової сім’ї. Означає плодючість роду.

  • Хміль

Хміль - це символ розвитку, розквіту, молодого буяння та любові, а ще – безбідного життя. За словами народної пісні готовність парубка одружуватися означає «витися», а для дівчини вийти заміж – «пучечки в’язати».

  • Пшеничне колосся

Колоски пшениці уособлюють молоду дівчину, наречену. Також колос пшениці є древнім символом, що в українській культурі відображає життя, достаток та здоров’я. Це атрибут землі і матусі-природи, який традиційно використовується для заклику до родючості та багатства. Їх часто зображують на весільних рушниках під коровай.

Фото набору для вишивання бісером коровайного рушника

Фото набору для вишивання бісером коровайного рушника

 

Що означає Дерево Життя на весільному рушнику?

 

Дерево Життя (Берегиня) - загадкова багатолика квітка, що тримає в собі материнську силу Всесвіту. Це мати-природа, втілена у рослині, що несе в собі сім’я роду всього живого. Структура Дерева Життя відображає уявлення наших пращурів про світобудову. Крона дерева – це світ богів, стовбур – сьогочасний матеріальний світ, а коріння – підземний потойбічний світ, зв’язок з предками. При всій своїй силі Дерево Життя виростає з маленького горщика – минулого життя, основи світотворення.

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника Дерево Життя

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника Дерево Життя

 

Що означають квіти на весільному рушнику?

 

  • Мак

Мак – це квітка пам’яті, незнищенності роду. Вірили, що поле після битви покривається маками. Мак вважається також потужним оберегом від злих сил, втіленням молодості та краси. Так як в голівці маку вміщається понад 700 зернин, він вважався символом нескінченної родючості, часто використовувався в сімейних обрядах та традиціях. Також сприяє здійсненню бажань. По прикметам, хто хоче знайти справжнє, пристрасне кохання – вишиває маки.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з маками

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з маками

  • Лілії

Лілея - символ дівочих чарів, чистоти і цноти. Вона містить у своєму орнаменті листки і пуп’янки - в цьому закладено мотив народження, розвитку та продовження життя.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з ліліями

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з ліліями

  • Троянда або ружа

Троянда - улюблена квітка українців, провісниця щастя, є символом невмирущої краси і величі, вдячності, благополуччя, безсмертя.

Якщо троянди включені до геометричного візерунку, тоді це не просто квіти, а квіти-зорі, що передають уявлення людей про систему Всесвіту та непорушні закони буття. Древній мотив, який означає оновлення та безперервність руху.

Фото набору для вишивання бісером традиційного весільного рушника з трояндами

Фото набору для вишивання бісером традиційного весільного рушника з трояндами

  • Мальва або рожа

Мальва - давній оберіг роду та дому від злого ока. Уособлює добрі душі наших предків, які оселяються на мальві та охороняють нас. Раніше до мальви зверталися з такими словами: «Благослови, берегиня-мальво, день новий зустріти, радості дождати, всіх любити і ніколи не грішити».

  • Чорнобривці

Чорнобривці - поетичний образ народної пісні та вишивки, символ материнської любові і захисту. Так як їх часто зображували на оберегах в дорогу, то на весільному рушнику вони мають символіку щасливої життєвої дороги подружжя, благословення матері. Також є символом зцілення душі і тіла.

  • Братчики

Братки (анютині очі, фіалки) - символ стриманості та скромності. Також за християнською традицією вони символізують Святу Трійцю, яка на весільному рушнику є символом єднання і неподільності.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з фіалками

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з фіалками

  • Соняхи

Соняшники - це Сонце, бог Ярило в давності. Символ вогню, золота, багаття, добробуту, чоловічої енергії.

Поєднання у вишивці соняхів та калини ідеально підходить для рушника під коровай, символізуючи сонце та урожай, тобто подальший достаток у подружньому житті.

Фото набору для вишивання бісером коровайного рушника

Фото набору для вишивання бісером коровайного рушника

  • Ромашки

Ромашки - символ кохання, юності, ніжності, вірності та Сонця (золота серединка квітки так схожа на нього).

  • Волошки

Волошки говорять про скромність і ніжність.

Рушник з поєднанням волошок та ромашок чудово пасуватиме до весілля юної пари, уособлюючи ніжність почуттів.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з ромашками та волошками

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з ромашками та волошками

  • Вінець

Вінок - символізує дорогу життя, яка має продовжуватися.

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника

 

Що означають птахи на весільному рушнику?

 

  • Павичі або жар-птиця

Павич символізує сонячну енергію життя і є птицею сімейного щастя. Також павичі є символом безсмертя.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з павичами

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з павичами

  • Лебідь і лебідка

Лебеді - символ безмежного кохання і непорушної вірності. За повір’ям лебеді з Божої волі володіють таємницею великого кохання, за якою за вірність і жертовність закоханим дарується духовне безсмертя.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з лебедями

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з лебедями

  • Соколи, голуби та півні

Голуби та інші птахи символізують наречених. На рушнику птахи повинні бути розташовані голівками одне до одного. Символізують в парі сім’ю. А птахи, розташовані на Дереві життя, символізують ще й душі предків, які охороняють нову сім’ю.

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з парою голубів

Фото набору для вишивки бісером весільного рушника з парою голубів

 

Що означають геометричні орнаменти на весільному рушнику?

 

Класичні весільні рушники здебільшого вишиті геометричним орнаментом, без написів і зображень рослин і птахів, так як все це вже «зашифровано» в малюнку. Геометричні орнаменти відображають Сонце, Воду, Зірки, Землю, уособлюють 4 стихії, які є основою Всесвіту, невід’ємною частиною життя. Отже, традиційні геометричні візерунки, які використовуються у вишитті весільного рушника:

  • Квадрат

Квадрат символізує завершеність і досконалість, гармонію і внутрішній спокій. Українці ототожнювали квадрат із земним началом, символом родючості.

Число 4 – світобудова – стільки є пір року, сторін світу, періодів доби, стихій тощо.

  • Коло 

Коло - це споконвічний образ Сонця, яке дарує нам небесну божественну енергію. Це також безкінечність життєвих циклів, це життя, яке триває безперервно. Круг, окрім того, був візерунком для дівчини на виданні, адже нагадував вінок нареченої. Тому кола нерідко є елементом композицій для весільних рушників.

  • Трикутник

Трикутник об’єднує 3 світи: земний, підземний та небесний. Також цю геометричну фігуру можна тлумачити як вогняну, водяну та повітряну стихії та символ Святої Трійці.

  • Ромб

Ромб об’єднує в собі чоловіче та жіноче начала. Ця фігура має своєрідне народне тлумачення: за три кути в цій фігурі «відповідає» жінка, а чоловік лише за один – четвертий. Ймовірно, звідти і походить народна приказка: «Жінка за три кути хату тримає, а чоловік – за один». Тобто, хоч на жіночі плечі і лягає більше роботи, але чоловіча функція – дбати про цілісність.

Якщо всередині ромба є крапка – це означає засіяне поле, яке згодом дасть щедрий урожай, а відтак – і багатство для дому. Є ще одне тлумачення ромбу з крапкою – це запліднене лоно, тобто вагітність, плодючість.

Фото набору для вишивки бісером традиційного весільного рушника

Фото набору для вишивки бісером традиційного весільного рушника

  • Спіралі та зигзаги

Спіралі та зигзаги - це символи води. Спіраль також відома як символ повторення життєвих циклів і нескінченності буття. Спіраль – це розвиток Всесвіту, Сонця, яке ходить звичним шляхом.

  • Безкінечник (хвилька, кривулька, меандр)

Меандр - один з найдавніших знаків, що символізує воду, вічність, неперервність буття, адже в нього немає ні початку, ні кінця. Це символ захисту від зла, негативної енергетики.

  • Хрест

Хрест - провідний магічний знак. Є прадавнім символом поєднання сонячної батьківської та вологої материнської енергій. Символ Сонця, Творця, чоловічого начала, перемоги світла над темрявою. Він означає гармонію чотирьох стихій: землі, води, повітря та вогню. Хрест благословляє молодих на створення нової сім’ї, тому його вишивають саме на весільних рушниках.

Фото набору для вишивки бісером рушника на ікони

Фото набору для вишивки бісером рушника на ікони

Всі ці знаки, поєднані у геометричний орнамент, мають дуже сильні обережні властивості і традиційно зображуються на весільних рушниках.

 

Що означає українська символіка на рушниках?

 

  • Тризуб

Тризуб є не лише національним символом України, а і містичним образом триєдності, тривимірності світу. Древнє тлумачення трійці пізніше стало символом християнства, єдністю Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого. А наші предки так зображували Рарога – вісника Богів, сокола та вірили, що тризуб відображає триєдинство жіночого начала – Макош – ліва частина, чоловічого – Дажбог – права частина, з головним божеством – Перуном – у центрі.

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника з тризубом

Фото набору для вишивання бісером весільного рушника з тризубом

  • Жовтий та синій кольори

Символіка жовтого та синього кольорів – це вогонь – чоловіче начало, та вода – жіноче. Тобто, таке поєднання чудово підходить не лише для державних свят, а є і вдалою ідеєю для сучасного весільного рушника.

Фото набору для вишивання бісером патріотичного весільного рушника

Фото набору для вишивання бісером патріотичного весільного рушника

 

Що означають кольори на весільному рушнику?

 

  • Червоний – колір сонця, удачі, захисту, любові, пристрасті;
  • Зелений – символізує народження і ріст;
  • Жовтий – колір сонячної енергії, життя, радості, багатства і процвітання;
  • Синій – символ жіночої енергії, спокою, колір води і неба;
  • Білий – колір чистоти, святості, незайманості;
  • Чорний – колір землі та родючості.

 

Прикмети та повір’я про весільні рушники

 

  • Не можна робити вузликів при вишивці весільного рушника.
  • Бажано шити рушник однією голкою. Але при вишивці бісером голки нерідко ламаються, саме тому важливо підібрати якісну голку, яка найбільш зручна буде саме для Вас.
  • З іншого боку, є прикмета, що зламана голка обіцяє хороші новини або близьке заміжжя. Якщо ж ви бажаєте забезпечити себе від негативних наслідків, то зламайте голку на 3 частини і викиньте там, де її точно ніхто не знайде.
  • Губити голку також не можна, тому подбайте про це, придбавши магніт для голки на канву або гольницю.

Фото гольниці

Фото гольниці

  • На традиційному весільному рушникові не має бути ні мережива, ні мережки, щоб не було «дірок» та «ям» у подружньому житті. Також не оздоблювалися краї, щоб не обтяти дорогу життя, яку і символізує рушник. Саме тому він повинен бути білим, чистим.
  • Важливо вишивати рушник на цільному полотні, недопустимо, щоб він був зшитий з різних частин, оскільки сім’я не має бути порізаною.
  • В процесі виготовлення весільного рушника не можна показувати його стороннім особам, лише рідним у хаті, де він і шився, бажано біля вікна.
  • Під час місячних шити небажано. З фізичної точки зору, біль не можна вкладати. З моральної, під час місячних жінка вважалася нечистою і не мала права приходити до церкви, тим більше, вінчатися.
  • Весільний рушник після вишивки не можна прати, щоб не змити енергетику і бажання, тож потрібно пильнувати за чистотою не лише умов, але і думок.
  • Є повір'я, що доля молодої пари буде схожа на життєвий шлях тих, хто стелить рушник - це означає, що цим не повинні займатися розлучені люди.
  • Хто з молодих першим встане на рушник, тому бути господарем в будинку.
  • Потрібно пильнувати, аби ніхто зі свідків чи інших гостей не став на край рушника випадково, бо можуть забрати собі подружнє щастя.

 

Що робити з рушником після весілля? Що робити з весільним рушником після розлучення?

 

За традиціями весільні рушники не можна виносити з дому чи віддавати у чужі руки, бо вони є сильним оберегом сімейного життя та щастя. Їх зберігали у скрині подалі від чужих очей. Рушник під ноги на весіллі використовується тільки один раз, його не дарують, не передають і не продають, щоб не віддати благословення.

Весільний рушник можна використовувати для декорування будинку. Він може стати скатертиною на святковому столі, наприклад, на річниці весілля. Іконними рушниками можна прикрасити образи на домашньому іконостасі. Важливо слідувати своїм власним переконанням та індивідуальним відношенням до рушника. Це особистий предмет, і ви можете використовувати його так, як вам зручно та як він найкраще відображає ваші цінності.

Після розлучення ви можете зберегти весільний рушник на пам'ять, якщо він має для вас особливе значення та є частиною цінних спогадів. Також можна віднести його до церкви, пожертвувати благодійній організації або музею. Якщо є бажання, рушник можна перевишити - це може стати символічним актом перетворення та нового початку.