Ласкаво просимо у світ вишивки бісером - захопливого заняття, яке здатне перетворити буденні речі на шедеври, створені власними руками! Якщо ви тільки починаєте свій шлях і цікавитесь, як правильно вишивати бісером, не переживайте – у цій статті ми детально розповімо вам, з чого почати: від вибору необхідних матеріалів та інструментів до освоєння основних технік вишивки. Готові разом зануритися у творчу пригоду? Поїхали!
Що потрібно для того, щоб вишивати бісером
В першу чергу вам знадобляться:
- Заготовка для вишивання.
- Якісний рівний бісер.
- Нитки для вишивки бісером.
- Бісерні голки.
На фото набір для вишивки бісером картини ЗПК-052 П'янкі півонії
Розглянемо детальніше кожен з пунктів.
Основа для вишивки бісером
Заготовка під вишивку бісером – це тканина (габардин, атлас і т.д.), на якій надрукована схема для вишивки. Також існують дерев’яні та пластикові заготовки, до яких зазвичай додається схема, надрукована на папері. На схемі позначені місця для проколу голкою (чорні крапочки) та кольорові кружечки, які вказують місце для пришивання бісерини відповідного кольору. До кожної схеми є ключ, в якому наведений перелік кольорових позначок та відповідний кожній позначці номер бісеру, порахована необхідна для вишивки кількість намистин кожного кольору у штуках чи грамах.
Як обрати бісер
Для вишивання обирайте якісний рівний бісер, тоді готова робота буде мати гарний та охайний вигляд. Найкращий варіант – чеський бісер Preciosa вищого ґатунку розміру 10/0. Вибирайте кольори бісеру відповідно зазначених у ключі до схеми номерів. Номери бісеру Preciosa складаються з 5 цифр. Якщо в ключі не вказані номери бісеру, то для підбору бісеру краще скористатися допомогою досвідченої вишивальниці або замовити готовий набір для вишивки з якісним підбором бісеру. Самостійний підбір може стати для новачка занадто складним випробуванням.
Як обрати нитки для вишивки бісером
Багато початківців не можуть зрозуміти, якою ниткою краще вишивати бісером та чи можна вишивати бісером звичайними нитками. Давайте розбиратися!
Нитки для вишивки бісером мають бути міцними, вони не повинні розпушуватися, плутатися, крутитися, рватися.
Раніше для вишивання бісером широко використовували нитку Титан 100, хоча початково вона була створена для пошиття одягу, взуття та інших речей, де потрібна висока міцність нитки. Проте переваги Титану обмежуються лише міцністю, оскільки він сильно пушиться, його складно вставити у вушко голки. Крім того, ця нитка часто заплутується під час вишивання та утворює вузли, що ускладнює процес. Саме з цих причин також не рекомендується вишивати бісером звичайними нитками.
Зараз багато вишивальниць переходять на нитку CORDEM 80. Вона була розроблена українською фабрикою Luts спеціально для вишивки бісером. Ця нитка позбавлена недоліків Титану - CORDEM має злегка шовковисту структуру, тому майже не плутається, а вузлики на ній легко розв’язати. Вона залишається цілою і не пушиться, навіть якщо пропустити її кінець крізь вушко голки кілька разів. Використання цієї нитки забезпечить вам комфортний, спокійний та приємний процес вишивання.
Якою голкою вишивати бісером
Звичайна голка для цього заняття не підійде. Для вишивки бісером потрібно використовувати спеціальні тонкі голки, вушко яких здатне пролізти крізь маленький отвір у намистинці. Підходять голки розміром від №10 до №16 – чим більший номер, тим тонша голка. Бісерні голки можуть бути різної довжини - від 3 до 12 см. Довжину обирайте з огляду на те, якою голкою вам зручніше буде вишивати.
Як краще вишивати бісером: на п’яльцях чи без?
Вибір між вишиванням бісером на п'яльцях або без них залежить від ваших уподобань, розміру проєкту та його матеріалу. Обидва способи мають свої переваги, тож вишивальниці обирають той, який їм зручніший.
Під час вишивки бісером тканина деформується та стягується під вагою бісеру. Щоб не стягувати тканину краще натягнути її на п’яльця, особливо, якщо ви вишиваєте бісером велику картину (формат А3 і більше) або заготовку на атласі.
Без п’ялець можна вишивати бісером проєкти невеликого розміру – формати від А7 до А4. Без п'ялець ви зможете вільно маневрувати тканиною і повертати її за потреби.
На фото Великодній рушник натягнутий на станок для вишивання Арабеска.
Як обрати п’яльця для вишивання бісером:
- Підбирайте п’яльця під розмір проєкту або обирайте п’яльця, що регулюються. Під час вишивання бісером не зручно переставляти п’яльця у різні зони картини, бо вони можуть затискати бісер і розколювати його, тому краще не беріть п’яльця меншого розміру, ніж картина.
- П'яльця можуть бути виготовлені з дерева, пластику та інших матеріалів. Виберіть матеріал, який буде вам зручний у роботі.
- П'яльця можуть мати різні типи механізмів, які забезпечує натяг тканини. Обирайте той механізм, яким вам буде зручніше користуватися.
- Приділяйте увагу вазі п'ялець, особливо якщо ви плануєте працювати тривалий час. Використовуйте тримач для п’ялець, щоб не навантажувати руки.
- Перевірте якість п'ялець, упевніться, що вони добре зроблені, без дефектів, не залишають зачіпок на тканині. Почитайте відгуки про п'яльця різних брендів і моделей.
- Щоб обрати найкращий варіант, рекомендуємо проекспериментувати з різними типами п'ялець. Це допоможе зрозуміти, які саме п’яльця підходять для ваших потреб.
Які додаткові інструменти потрібні для роботи з бісером?
Під час вишивки вам також можуть знадобитися деякі аксесуари, які зроблять процес вишивання значно зручнішим. До таких аксесуарів відносяться:
- Дерев’яні органайзери для бісеру – це коробочки з комірками, в які можна насипати бісер по кольорах. Вони закриваються кришкою на міцних магнітах, що запобігає пересипання бісеру. В них зручно зберігати бісер до проєктів.
- Ножиці, кусачки-сніпери для обрізання нитки.
- Гольниці, магніти для голок – допоможуть не загубити голку.
- Наперсток – захистить пальці від випадкових уколів голкою.
- Липкий килимок для бісеру – на нього можна насипати бісер - завдяки його липкій поверхні бісер не скатується, тому його зручно використовувати у будь-яких умовах (наклеїти на руку, п’яльця, вишивати на дивані, у кріслі тощо).
Рекомендуємо вам звернути увагу на наші готові набори для вишивання бісером, які містять усі необхідні матеріали: заготовку для вишивки бісером, рівний чеський бісер Preciosa, нитки CORDEM 80 та бісерні голки. Це зручне рішення для початківців, оскільки набір вже скомплектований необхідними матеріалами високої якості, і вам не потрібно витрачати час на їх вибір.
На фото набір для вишивки бісером вінчальних ікон ЖК-4003 ЖК-4004
Як почати вишивку бісером? Як закріпити нитку?
Багатьох вишивальниць турбує питання, як краще вишивати бісером: в одну чи у дві нитки? Якщо ви використовуєте міцну нитку Титан або CORDEM, то можете зі спокійною душею вишивати в одну нитку.
Деякі вишивальниці переживають, що з часом нитка може перетертися, тому вони обирають вишивання у дві нитки. Якщо ви вишиваєте не картину або ікону, яка буде висіти в рамці під склом, а сумку, шопер, гаманець чи інший аксесуар, який буде постійно контактувати з несприятливими умовами, підлягати тертю та пранню, то можна вишивати бісером у дві нитки для додаткової надійності кріплення намистинок.
Звідки починати вишивати? Почати вишивку бісером можна з будь-якого зручного місця. Немає певних правил та заборон стосовно початку і процесу вишивання. Головне, щоб ця творчість приносила вам задоволення, тому ви можете приступити до вишивання так, як вам зручно.
Як правильно закріпити нитку при вишивці бісером на початку та в кінці роботи без вузликів можете побачити у нашому відео:
Техніки вишивки бісером
У вишивці бісером використовуються наступні техніки: монастирський шов (напівхрест), бісерна гладь (шов «назад голку»), арковий шов, стебловий шов та шов «вкрипріп».
Монастирський шов чи напівхрест бісером – це найкраща техніка вишивання для початківців, оскільки вона найлегша для засвоєння та виконання. На схемі для вишивки монастирським швом бісеринки зображені у вигляді кружечків з чорними крапками, що вказують місця введення та виведення голки. Намагайтеся потрапляти голкою в чорні крапки на схемі, тоді бісеринки ляжуть рівніше, з однаковим нахилом, а ваша вишивка буде виглядати акуратніше.
Для початку роботи вставте нитку в голку та закріпіть нитку на вивороті як було показано у відео вище. Виведіть голку на лицьову сторону у нижньому лівому кутку біля кружечка на схемі, нанизайте одну намистинку і зробіть стібок по-діагоналі у правий верхній кутик. Виведіть голку на виворітну сторону, зробіть вертикальний стібок зверху вниз, щоб голка вийшла на лицьову сторону у нижньому лівому кутку наступного кружечка. Нанизайте наступну бісеринку, знову зробіть діагональний стібок і вертикальний на вивороті.
Після закінчення ряду вишивки перейдіть на наступний - не обрізаючи нитку, проведіть голку по виворітній стороні тканини вертикально вгору. Вишивайте наступний рядок по аналогічній схемі, але у зворотному напрямку.
Звертайте увагу, щоб нитка не була затягнутою занадто сильно, щоб не утворилися складки на тканині, робота не деформувалася. Але водночас підтягуйте нитку так, щоб бісер не провисав. Для додаткової надійності можна прошити двічі першу та останню бісеринку ряду.
Для детального розуміння, як вишивати бісером у техніці монастирський шов, перегляньте наш майстер-клас для початківців:
Також корисно буде переглянути відео-урок про те, як переходити з ряду в ряд бісером:
Бісерна гладь або шов "назад голку". Бісеринки на схемі зображені овалами з чорними крапками між ними (місця проколу голкою).
Закріпіть нитку та виведіть голку на лицьову сторону після значка бісеринки, надіньте на нитку бісеринку та вколіть голку перед значком, затягніть нитку. Потім виведіть голку на лицьову сторону після значка наступної намистинки, надіньте на нитку бісеринку та вставте голку перед значком. Повторюйте ці дії, щоб завершити ряд.
Стебловий шов використовується замість "назад голку", при цьому бісер лягає щільніше та рівніше.
Закріпіть нитку, виведіть голку на лицеву сторону перед значком бісеринки, нанизайте дві бісеринки, введіть голку в тканину позаду значка другої бісеринки, виведіть голку на виворітну сторону. Далі виведіть голку між двома пришитими бісеринами на зовнішню сторону, протягніть нитку через останню пришиту намистинку та нанизайте на неї ще одну намистину. Виведіть голку на виворітну сторону після позначки наступної бісерини. Далі виведіть голку на лицеву сторону між двома пришитими намистинами, проведіть голку крізь останню бісеринку та нанизайте на нитку ще одну бісерину. Введіть голку в тканину через один овал за схемою та виведіть голку на виворітну сторону. Продовжуйте далі таким же чином.
Арковий шов бісером застосовується замість "назад голку", коли не потрібно щільного прилягання бісеринок до тканини чи бажано, щоб вишивка не була жорсткою.
На кожний стібок з лицьового боку нанизуйте кілька бісеринок, але прикріплюйте до тканини лише одну з них, що знаходиться на перетині стібків. Арковий шов по виконанню схожий на «стебловий», тільки на голку нанизуються одразу 2-4 намистини.
Шов вприкріп використовують, коли голка не проходить через отвір у намистинах, щоб уникнути необхідності постійно виймати нитку з голки і вставляти назад (наприклад, при вишивці мікробісером).
Нанизайте бісеринки на нитку, покладіть уздовж лінії малюнка і пришийте лінію дрібними поперечними стібками. Голку виводьте на лицьову сторону тканини між бісеринками, обхопіть нитку, введіть голку в тканину в тій же точці та виведіть на виворітну сторону. Закріплюючі стібки можна робити через 2-3 намистини.
Для кращого розуміння того, як вишивати бісером у різних техніках, рекомендуємо переглянути наш покроковий майстер-клас для початківців:
Кругова техніка вишивки бісером – кругові та спіральні елементи схем зображуються кружками без позначень місць введення та виведення голки (крапок). Для вишивання цих елементів підходять шви «назад голку», «стебловий», «арковий», а також шов «вприкріп». Вишивку по спіралі рекомендується починати із центру, рухаючись до зовнішнього краю.
Техніки пришивання декоративних елементів
У вишивці часто зустрічається не лише бісер, а й інший декор, такий як стрази, великі намистини, паєтки та інше. Ці елементи вдосконалюють вигляд проєкту, додаючи йому унікальності та оригінальності. Тому в цій статті ми також розглядаємо техніки пришивання різноманітних видів декору.
Намистини, перли пришиваються так само, як і бісер. Для пришивання цих елементів підходять шви: "назад голку", "стебловий", "арковий", "вприкріп".
Стрази з пласкою задньою поверхнею. Кожен страз має два отвори, з допомогою яких пришивається до тканини. Закріпіть нитку з виворотного боку, виведіть голку на лицеву сторону, проведіть через отвір у стразі та виколіть на виворітну сторону біля місця попереднього проколу. Кожен отвір краще прошити двічі для більш надійного закріплення. Для пришивання стразів можна використовувати прозору мононитку, оскільки її не потрібно підбирати за кольором тканини, тому що її просто не видно.
Стрази в цапах мають металеву оправу, пришиваються наступним чином: закріпіть нитку на виворотному боці, виведіть голку на лицеву сторону з одного боку позначки страза на схемі, проведіть голку крізь дірку в оправі наскрізь так, щоб голка вийшла з дірки з іншого боку оправи. Вколіть голку з протилежного боку позначки страза на схемі та виведіть на виворітну сторону. Кожен страз краще прошити двічі для більш надійного закріплення. Якщо в оправі страза є чотири отвори, то ви можете прошити його хрест-навхрест.
Що робити після закінчення вишивки
Після закінчення процесу вишивки, у вас є кілька варіантів того, що можна зробити з готовою роботою:
- Оформити у гарну рамку, яка дозволить повісити виріб на стіну або поставити на полицю.
- Невеликі вишиті картини чи візерунки можна використати для оздоблення одягу, сумок, декоративних подушок та інших аксесуарів.
- Вишиті роботи можуть стати прекрасними подарунками для ваших друзів, родичів, колег.
- Якщо у вас є багато маленьких вишивок, ви можете створити альбом зі зразками вашої роботи. Це дасть вам змогу відстежувати свій прогрес та ділитися ним з іншими.
- Розгляньте можливість продажу своїх вишивок. Продати готові роботи можна через онлайн-платформи, на ринках, виставках рукоділля.
Незалежно від того, що ви оберете, важливо насолоджуватися процесом вишивання і пишатися своїми творіннями!
На фото готова вишита картина СЛ-3404 Сила повітря, оформлена у рамку.